U Beogradu sam kao pozvani predavač sudjelovala na 7. međunarodnoj konferenciji o sigurnosti djece pod nazivom „Bezbednost i odgovornost 2022“ s temom: „Integrirani pristup u kontekstu nestanka djece, seksualnog zlostavljanja i srodnih fenomena“. Organizatori konferencije bili su Centar za nestalu i zlostavljanu decu, Srbija, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu, Osijek te američko veleposlanstvo u Srbiji. Na konferenciji se okupilo više od 250 sudionika iz sustava školstva, socijalne skrbi, predškolskog obrazovanja, zdravstva te iz nevladinog sektora.
Baš mi je bilo drago što sam pozvana govoriti o tome kako razgovarati sa zlostavljanim djetetom s obzirom da mi često kolege iz tih sustava govore kako se boje takvih razgovora kako ne bi dodatno traumatizirali dijete ili nešto pogrešno rekli. Mnogi od njih su poslije predavanja tražili dodatne materijale i literaturu na tu temu što pokazuje da su voljni vidjeti problem i pomoći djeci.
Igor Jurić: „Ne može sam sustav puno napraviti, ako se mi građani ne uključimo.“
Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije Igor Jurić učinio je u Srbiji jako puno za zaštitu djece, a na otvorenju ovogodišnje konferencije me posebno dotaknuo njegov osvrt na otmicu i ubojstvo njegove kćeri Tijane. Uputio je poziv svima da ne okreću glavu ako primijete da dijete pati. Igor je naglasio: „Ne može sam sustav puno napraviti, ako se mi građani ne uključimo.“ On zagovara uvođenje AMBER alert sustava za alarmiranje i mobiliziranje javnosti u slučajevima nestanka djeteta. Igor je inicirao i izmjenu zakona u Srbiji prema kojem policija ne čeka da prođe 24 sata, već u potragu za nestalim djetetom kreće odmah nakon prijave nestanka, kao i uvođenje kazne doživotnog zatvora bez mogućnosti uvjetnog otpusta za počinitelje najtežih oblika kaznenih djela koja su rezultirala smrću djeteta, trudne žene ili nemoćne osobe.
Na otvorenju konferencije američki veleposlanik Christopher Robert Hill obećao je daljnju pomoć Igorovoj organizaciji i stručnjacima koji se bave zaštitom djece, naglasivši kako prisustvuje mnogim konferencijama ali ovu smatra jednom od najvažnijih. Sudionicima su se obratile i Ana Brnabić, premijerka Srbije i Darija Kisić Tepavčević, ministrica za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja, uz obećanje da će pomoći Centru za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije kao i svima koji se bave zaštitom djecu u daljnjem unaprjeđenju zaštite djece.
Iskustva FBI agenata i predavanje akademkinje Mitić
Velik dio konferencije posvećen je online uznemiravanju, seksualnom prikazivanju i seksualnom zlostavljanju djece, kao i uklanjanju tih materijala s interneta. O tome su posebno govorili agenti američkog FBI-ja, obojica članovi radne grupe FBI-ja za istraživanje eksploatacije dece, Jeff Ross i John Pierce. Jeff Ross je specijalni agenti FBI-ja s višegodišnjim iskustvom u terapijskom radu sa žrtvama seksualnog zlostavljanja djece i maloljetnim počiniteljima seksualnog zlostavljanja, a John Pierce je agent ureda javnog tužitelja za zločine protiv djece putem interneta, a radio je u policiji, kaznenim zatvorima, patrolama, državnoj službi, istragama te kao operater na specijalnom oružju i taktici za američki SWAT. Njih su dvojica naglasili da se u SAD-u upravo kroz AMBER alert sustav alarmiranja javnosti pospješio pronalazak nestale djece. Govorili su također i o psihologiji osoba koje na internetu prikupljaju i dijele seksualno eksplicitne materijale djece, pa sam tako slušajući njihovo predavanje naučila da možda samo 5% njih to radi s namjerom stjecanja materijalne koristi daljnjom prodajom takvog materijala. Dakle, skoro svi, njih 95%, to radi zbog vlastite seksualne pobuđenosti i zainteresiranosti za djecu.
Slušala sam i predavanje akademkinje Sarah Zorice Mitić, koja je anesteziologinja s doktoratom iz psihosomatike i članica je Europske akademije znanosti i umjetnosti. Ona je tjelesno orijentirani traumaterapeut, a uvela je i nove metode za iscjeljenje traume u Srbiju, Tursku, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju i Hrvatsku. Ona je govorila o tome kako se osjeća traumatizirano dijete, posebno ono koje je seksualno zlostavljano, a govorila je i o tome što zlostavljano dijete treba od nas odraslih i što je ono što mu može pomoći u oporavku. U pauzama smo razmijenile iskustva i dogovorile daljnju suradnju kojoj se jako veselim.
Osječka iskustva s radionicama s djecom na temu online seksualnog uznemiravanja
Iz Centra za nestalu i zlostavljanu djecu i Centra za sigurni internet iz Osijeka konferenciji je prisustvovala kolegica psihologinja Martina Nikolić. Sudjelovala je na okruglom stola o maloljetničkoj delinkvenciji i socijalnoj adaptaciji djece u riziku, a održala je u praksi primjenjivo predavanje o radionicama s djecom na temu online seksualnog uznemiravanja, za koje su sudionici iz područja školstva i obrazovanja pokazali poseban interes.
Zahvaljujem organizatorima konferencije na pozivu za sudjelovanjem na ovako važnom skupu na kojem sam ne samo održala svoje predavanje, nego i sama puno naučila.