Djeci prilagođeno pravosuđe: Napokon Dječja kuća (Barnahus) i u Hrvatskoj

Jako me razveselila vijest da će se i u Hrvatskoj otvoriti dječje kuće po Barnahus modelu kojeg je Vijeće Europe prihvatilo kao model dobre prakse u zaštiti prava djece žrtava i svjedoka kaznenih i prekršajnih djela. Barnahus model je osmislio Bragi Gudbrandsson, prvi Barnahus ustanovljen je na Islandu 1998. godine, po uzoru na Child Advocy Centre koji djeluju u SAD-u od 1985. godine. Tijekom svoje specijalizacije u SAD-u upoznala sam se s radom Child Advocacy Centara, a poslije sam posjetila i Barnahus kuće u Islandu i Švedskoj. S Bragijem sam se poznavala iz stručnih krugova, a usko smo počeli surađivati kao eksperti na PROMISE projektu koji zagovara djeci prilagođeno pravosuđe u Europ.

Barnahus Island

Barnahus model za child friendly pravosuđe

Barnahus se pokazao veoma učinkovitim u zaštiti djece. Radi se o child friendly kući u kojoj se provodi ispitivanje djece za sud pa tako sudac s bilo kojeg kraja Islanda dolazi u Reykjavik u dječju kuću kako bi iz druge prostorije zajedno s ostalima uključenima u slučaj promatrao ispitivanje putem audio-video linka. Tijekom ispitivanja sudac ne postavlja pitanje direktno djetetu, nego educiranom ispitivaču koji je jedini s djetetom u prostoriji i koji će pitanje suca i ostalih sudionika postupka preformulirati u skladu s djetetovom razvojnom dobi i stanjem. Na taj način izbjegava se ponovna traumatizacija djeteta te stres djeteta koji može biti izazvan odlaskom na sud, te se povećava vjerojatnost dobivanja forenzički relevantnih informacija. Dakle, ovaj je način ispitivanja dobar je i za dijete i za pravosuđe.

Nakon Islanda takve tzv. Barnahus kuće (dječje kuće) otvorene su najprije u drugim skandinavskim zemljama, a nakon toga su se nastavile širiti i drugdje. S obzirom da sam bila ekspert na europskom PROMISE projektu koji je inicirao otvaranje Barnahusa u drugim zemljama pod nazivom Barnahus Movement, posebno me razveselilo da je nedavno otvorena i pod nazivom Dječja hiža u Sloveniji s kojom i surađujem kao supervizor.

Barnahus Uppsala
Barnahus Varšava

Forenzičko intervjuiranje djece

Kao ekspert PROMISE projekta posjetila sam dječje kuće u Švedskoj i Islandu, oduševila se načinom na koji pristupaju djeci. Kuće su uređene child friendly: nigdje nema ljudi u uniformama kao na primjer na sudu i policiji, opremljene su igračkama i ugodnim namještajem i tepisima veselih boja. Sama prostorija za ispitivanje je ugodna, ali bez puno igračaka i distraktora. Djeca i ispitivač sjede u foteljama jedan nasuprot drugome, kao u ugodnom razgovoru, bez stola između njih, što smanjuje napetost i stres. Tijekom ispitivanja dijete može piti što želi, uzeti slatkiš, dići se iz fotelje i prošetati po sobi, što je prirodna potreba djeteta, pogotovo manjeg. Dakle, ne radi se o kancelarijskom tipu prostora, nego cijela kuća podsjeća na ugodan obiteljski dom.

Na PROMISE konferenciji s Bragi Godbradssonom

Dječja hiža u Sloveniji

Također sam sudjelovala u edukaciji stručnjaka koji će provoditi forenzičke intervjue u drugim europskim zemljama u Barnahusima i znam iz prve ruke koliko se inzistira da stručnjaci budu educirani, da razgovor s djecom provode u skladu s njihovom dobi, da znaju kakva pitanja im trebaju postavljati kako ne bi dodatno traumatizirali dijete, da znaju kako prilagoditi pitanja djetetovom intelektualnom i psihičkom statusu, te kako prilagoditi pitanje ovisno o vrsti kaznenog ili prekršajnog djela. Pri tome je najzahtjevniji forenzički intervju s djetetom koje je seksualno zlostavljano o čemu djeca najteže pričaju, a ispitivač mora paziti da pitanja ne budu navodeća i sugestivna.

Dječja hiža u Sloveniji smještena je u Ljubljani, a u njoj radi 5-6 stručnjaka. Educirala ih je Linda Cordisco Steel, američka psihologinja specijalizirana za provođenje forenzičkih intervjua. Linda je bila i jedan od mojih edukatora iz forenzike. Slovenska Dječja hiža prihvaćena je u slovenskom pravosuđu, imaju puno posla i moći će Hrvatskoj poslužiti kao primjer dobre prakse iz neposrednog susjedstva.